Cesta k môjmu jedlu

Zmena v mojom stravovaní bola postupná. Zoznamovala som sa s novými možnosťami a zisťovala, čo mi vyhovuje.

Od malička som vyrastala na klasickej slovenskej kuchyni. Z detstva si najviac pamätám na prázdniny u babky, ktorá nám každý deň okrem obeda urobila aj niečo sladké. Palacinky, osúchy, buchty... Mojím najobľúbenejším jedlom bola struková polievka s kôprom. 

Počas prvého tehotenstva som mala najväčšiu chuť na mäso. Vtedy ma nezaujímalo, ako sa má zdravo stravovať v tehotenstve, riadila som sa iba svojimi chuťami. Narodil sa mi syn, má najradšej mäso :-)

Ako syn rástol a začal jesť s nami, u mňa sa začínala prebúdzať potreba zmeniť stravovanie. Intenzívne som sa tomu nevenovala, iba som vedela, že sa chcem stravovať inak. V tom čase som absolvovala regresnú terapiu u pani, ktorá sa zaoberala aj zdravým stravovaním. Dala mi niekoľko odporúčaní ako začať.

Ako prvé som upratala špajzu a nakúpila nové potraviny. Prestala som používať rafinované potraviny (oleje, biely cukor). Začala som sa zoznamovať s celozrnnými obilninami a pridala som viac zeleniny do svojho jedálneho lístka. Priznám sa, moje prvé pokusy neboli veľmi chutné.

Najväčšou zmenou boli raňajky. Chlieb som nahradila kašou. Zo začiatku to boli krupicové kaše: špaldová, pohánková, kukuričná. Dostala som odporúčanie obmedziť mlieko, preto som kaše varila s vodou. Dochutila som si ich rôznymi sladkými dobrotami, najviac jablkom, škoricou a hrozienkami.

Od kamaráta som dostala tip na kašu congee. Kaša je vhodná hlavne v zimnom období a varí sa z rôznych obilnín. Ja som ju varila z ryže. Ostatné jedlá som v podstate varila rovnako, len som nahradila niektoré potraviny za zdravšie.     

Rozhodla som sa ísť na kurz varenia makrobiotiky. Ten sa však niekoľkokrát preložil na iný termín pre malý počet záujemcov. Mne sa narodila dcéra, takže  na kurz som nešla.

O rok neskôr som sa začala venovať etikoterapii v etikoterapeutickej škole Advaita Vladimíra Červenáka. Na seminári sme mali zabezpečený vegetariánsky obed. Varil ho Ferko Haala. Obed bol taký chutný, že som si ešte pridala. Ferko varí makrobiotiku a v tom čase urobil aj kurz varenia, na ktorom som sa zúčastnila. Kurz bol veľmi obohacujúci. Dostala som na ňom odporúčanie na knihu Radost ze zdravých detí, ktorá sa stala základom môjho varenia.

V tom čase som prešla úplne na makrobiotiku, dokonca som bola vegánkou. Jedla som iba rastlinnú stravu. Nejedla som mliečne výrobky ani maslo, vajíčka a mäso.

Po niekoľkých mesiacoch som cítila veľké obmedzenie. Keď som bola mimo domu a chcela som si kúpiť jedlo, hneď som si v hlave premietala, čo si vlastne môžem dať. Bol to veľký tlak, ktorý mi nevyhovoval.

Medzičasom sme sa presťahovali na dedinu, kde som získala zdroj domácich vajíčok, takže som ich opäť začala jesť. Postupne som si pridala v malom množstve aj mliečne potraviny.

Keďže v makrobiotike sa mliečne potraviny nepoužívajú, naštudovala som si z iných zdrojov, ako je vhodné kombinovať ich s ostatnými potravinami. Teraz cítim, že takéto stravovanie mi vyhovuje.

K mäsu som sa už nevrátila. Odkedy sa stali celozrnné obilniny a strukoviny súčasťou môjho jedálnička, nemám chuť na mäso. Objavila som úplne iné chute zeleniny. Mám pocit, že akokoľvek pripravím mäso, vždy to v konečnej fáze chutí rovnako. To sa mi pri zelenine nestáva.

Občas sa mi stane, že mám veľkú chuť na mäso. Hlavne na opekačkách, vtedy však ide skôr o spomienky z detstva ako o to mäso. Nebránim sa, dám si kúsok bez výčitiek.

Stalo sa mi, že som bola na návšteve u mojej tety, ktorá mi s láskou pripravila jedlo s lososom. Takéto jedlo je dar, ten s láskou prijímam.

S vegetariánskym varením prichádzali aj nové možnosti kombinácií potravín, iné ako som bola zvyknutá. Postupom času som si uvedomila, že mi takéto varenie ide veľmi ľahko. Z toho, čo mám doma, vždy niečo vyčarím a ešte je to aj chutné :-)

Preto som sa rozhodla zdieľať svoje skúsenosti na kurze varenia Kráľovná vo svojej kuchyni. Pomôžem vám zorientovať sa vo veľkom množstve informácií o zdravom stravovaní. Naučím vás jednoduché princípy, pomocou ktorých dokážete uvariť plnohodnotné jedlo

Odporúčam